Top Sport

„Здрaво, јас сум новиот менаџер на Манчестер јунајтед“

Ерик Кантона, легендата на Манчестер јунајтед, се прогласи за тренер на „црвените ѓаволи“.

Манчестер јунајтед, во неделата останаа без тренер кога челниците го отпуштија Оле Гунар Солскјер.

Додека не биде назначен новиот тренер, тимот го предводи асистентот на Солскјер, Мајкл Керик. Со него на клупата Јунајтед победија во Виљареал 2:0, во Лигата на шампионите.

Шпекулации кој ќе биде новиот менаџер има многу, а кантона нема трпение да чека.

„Здраво пријатели, сакам ексклузивно да в кажам дека јас сум новиот менаџер на Манчестер јунајтед. Подоцна ќе ги соопштам имињата на мојот стручен штаб. Се гледаме наскоро“.

Кантонаод 1992 до 1997 година го носеше црвениот дрес. За Манчестер јунајтед одиграл 143 натпревари, постигнал 64 голови.

Scroll to Top