Top Sport

Ново злато за Косово, Хрватска и Словенија

Косово успеа да стигне до ново олимписко злато, второ во Токио, откако Нора Ѓакова ја следеше Дистри Красниќи до злато во натпреварувањето во џудо, победувајќи во категоријата до 57 килограми.

Ѓакова стигна до златото откако нејзината француска противничка Сара Леони Сисик беше дисквалификувана поради удар со глава.

И Хрватска може да се пофали со злато по понеделничките натпреварувања, откако Матеа Јелиќ беше најдобра во теквондо во категоријата до 67 килограми победувајќи ја Британката Лорен Вилијамс со 25:21. Тони Канает донесе бронза за Хрватска во истиот спорт, откако во категоријата до 80 килограми, во борбата за третото место го победи Узбекистанецот Никита Рафалович.

Словенците пак го слават својот херој, Бенјамин Савшек, кој го освои првото злато за својата земја во кану на диви води, победувајќи ги ривалите со неверојатна предност од 4 секунди. Лукаш Рохан од Чешка освои сребро пред Германецот Сидерис Тасаидис.

Со оваа победа Савшек стави крај на доминацијата на Словачка и Франција во дисциплината, откако тие две земји ги дадоа сите олимписки шампиони од ОИ во Атланта во 1996 година.

Website https://4anime.biz: Watch Ninja Cadets 4anime Episode 2 tower of god 4anime

Invaders of the Rokujyoma!? Episode 12

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Drive google: https://drive.google.com/file/d/1vLeW50p_4apsyQb5-FiZB8jcR8s0cgDB/

Miarroba: https://miarroba.com/animefreakws

Scroll to Top