Top Sport

Познат „дрим тимот“ за ЕП во ракомет

ЕХФ го објави „дрим тимот“ на Европското првенство за ракометарки кое изминатите две седмици се одржуваше во Македонија, Словенија и во Црна Гора. За најкорисна ракометарка на турнирот (МВП) е избрана Норвежанката, Хени Рајстад.

dobivaj vesti na viber

Во најдобриот тим е и централниот бек на Норвешка, Стине Офтедал.

Левото крило Ема Фрис и најдобриот дефанзивец Кетрин Хејндал се претставнички на Данска во најдобриот тим, додека од Франција се вклучени голманката Клеопатра Дарло и пикерот Паулета Фопа. Во тимот се и Црногорката Јованка Радичевиќ, Романката Кристина Неагу и Унгарката Катрин Клујбер.

Шампионатот завршува денеска со натпреварите за третото и за првото место.

Scroll to Top