Top Sport

Тинејџерката Флерш се врати во болидот откако го скрши ’рбет во Макау! (видео)

Формула 3 возачот, 18-годишната Софија Флерш се врати зад воланот на својот болид од тимот на Ван Амерсфорт на тестирањето во Монца, првпат по неверојатниот судир кој ја остави со скршен ’рбет.

На Макау ГП во ноември, болидот на Флерш летна од патеката со брзина од 276 км/ч и се тресна во шаторот во кој беа сместени новинарите, и сега само 105 дена откако ја преживеа оваа несреќа и избегна парализа, таа се врати на тоа што најмногу го сака.

Флерш вели дека главната амбиција останува – еден ден да се стигне до Формула 1.

 

View this post on Instagram

 

???just a few days???#comeback #season #start #fantastic #nevergiveup #motivation #carlovers #VARlovers #freakout #cantwait /werbung

A post shared by Sophia ? (@sophiafloersch) on

Флерш остана со скршен ’рбет по шокантниот судир (видео)

Scroll to Top