Top Sport

Јапонскиот спонзор Ракутен со протест по видеото на Дембеле и Гризман

Еден од најголемите спонзори на Барселона, јапонскиот Ракутен официјално протестираше за однесувањето на Усман Дембеле и Антоан Гризман по видеото кое се појави на социјалните мрежи неодамна, додека ко-основачот на компанијата, Хироши Микитани го нарече тоа „неприфатливо“ однесување.

Во видеото, кое се верува дека е направено во 2019 кога Барселона имаше турнеја во Јапонија, Дембеле се потсмева со техничарите и со нивниот изглед, а Гризман се смее. Двајцата се извинија и демантираа дека се расисти, но Ракутен, компанијата која го создаде популарниот „Вајбер“ и која е спонзор на дресовите на Барса.

„Како спонзор на клубот и организатор на турнирот, навистина жалам што фудбалерите на Барселона прават вакви дискриминирачки коментари. Ракутен е спонзор на Барселона и ситуацијата е неприфатлива“, вели Микитани.

Дембеле и Гризман се извинија и тврдат дека не се расисти

Website https://kissanime.mx: Watch Dokkoida?! kissanime Episode 12 kissanime official website

AnimeBee: Shin Chuuka Ichiban! 2nd Season anime episode 12 online free at https://animebee.to english dubbed anime

WCOStream: Pokemon: The First Movie anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball super

Uid: http://uid.me/animefreakws

Beatstars: https://www.beatstars.com/kissanimemx/about

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/kissanimemx

Scroll to Top