Top Sport

Украинската федерација го прогласи „Слава на хероите“ за официјален слоган

Украинската фудбалска федерација во петокот објави дека контроверзната парола „Слава на хероите“ е официјален слоган на фудбалската федерација, иако УЕФА претходно нареди отстранување на паролата од нивниот дрес пред Европското првенство.

УЕФА во четвртокот потврди дека може да се заддржи мапата на Украина со Крим на дресот, како и паролата „Слава на Украина“, но дека „Слава на хероите“, фраза од Втората светска војна е „милитаристичка“ и мора да се острани.

Андриј Павелко, претседателот на Украинската фудбалска федерација замина на разговори со УЕФА во Рим, и на Фејсбук потврди дека 45-те члена на Управниот одбор на федерацијата ги одобриле слоганите „Слава на Украина“ и „Слава на хероите“ како официјални национални фудбалски симболи.

Украина мора да ги тргне политичките пароли од дресовите

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime twitter. Gilgamesh Episode 26

https://kissanime.mx kissanime weathering with you. Watch Queen's Blade: Unlimited Episode 1

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD. Is This a Zombie? (https://animeflix.nl/m/B4w) Episode 12

KissAnime Unimib: https://vbscan.fisica.unimib.it/kissanimemx

Scroll to Top