Top Sport

Во Баерн нема да трпат антиваксери – Кимих ќе загуби речиси 800.000 евра

Шефовите на Баерн Минхен, лути по ситуацијата со корона вирусот во клубот, решиле тие кои ќе бидат во карантин поради позитивен тест или контакт со заразени лица да не ја добиваат својата плата, што значи дека Џошуа Кимих ќе загуби речиси 800.000 евра, тврди „Билд“.

dobivaj vesti na viber

Кимих се најде во центарот на вниманието последните недели, откако одбива да биде вакциниран, и вторпат мора да оди во изолација поради контакт со позитивно лице, пропуштајќи неколку натпревари. Покрај Кимих, во клубот има уште невакцинирани фудбалери – Серж Гнабри, Џамал Мусијала, Ерик-Максим Чупо-Мотинг и Мишел Кузанс, кои наводно биле повикани на разговори со клубот во четвртокот.

Според „Билд“, генералниот директор на клубот Оливер Кан, претседателот Херберт Хајнер, спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ и финансискиот директор Јан-Кристијан Дресен јасно им кажале дека ако се случи да одат во карантин, тогаш нема да добиваат плата за тој период, нешто што е практика во Баварија од почетокот на ноември.

Кимих, кој има годишна плата од 20 милиони евра, поради двете изолации, ќе загуби околу 768.000 евра.

Покрај финансиските последици, на овие фудбалери исто така им се заканува и изолација од остатокот од тимот, односно би оделе на посебни тренинзи.

Флик го брани Кимих: Тој не е антиваксер

go88 ơ mỹ go88 online link tải go88 cho iphone

chơi game sunwin online Nhà cái SunWin - Link tải Sun win cho Android, Ios, máy tính 2022 lô đề sunwin

Scroll to Top