Top Sport

Африкански куп на нации

Гвинеја го загуби домаќинството на Купот на Африкански нации

Претседателот на Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ), Патрис Моцепе изјави дека домаќинството на Африканскиот куп на нации (КАН) во 2025 година …

Гвинеја го загуби домаќинството на Купот на Африкански нации Прочитај повеќе

Страшен судир со глави на Садио Мане со голманот Возиња!

Дуелот од осминафиналето на Африканскиот куп на нации меѓу Сенегал и Зеленортските Острови ни донесе застрашувачки судир на главите на …

Страшен судир со глави на Садио Мане со голманот Возиња! Прочитај повеќе

Нема откажување на Африканскиот куп на нации и покрај трагедијата во Јаунде

Шефот на Конфедерацијата за африкански фудбал (ЦАФ), Патрис Мотсепе потврди дека нема да има откажување на Африканскиот куп на нации …

Нема откажување на Африканскиот куп на нации и покрај трагедијата во Јаунде Прочитај повеќе

Тунис без селекторот и 10 играчи за пресметката со Нигерија

Тунис ќе биде без селекторот Мондер Кебаер и 10 фудбалери за осминафиналниот дуел од Африканскиот куп на нации против Нигерија …

Тунис без селекторот и 10 играчи за пресметката со Нигерија Прочитај повеќе

Наполи ќе ги тужи Кулибали и Осимен ако играат на Африканскиот куп

Адвокатот на Наполи, Матија Грасани потврди дека повеќето итлаијански клубови, вклучувајќи го и неговиот може да се решат да ги …

Наполи ќе ги тужи Кулибали и Осимен ако играат на Африканскиот куп Прочитај повеќе

Фудбалски сон на Комори – обезбедија пласман на Африканскиот куп на нации!

Малата островска држава во Индискиот Океан, Комори, направија историски успех, квалификувајќи се за Африканскиот куп на нации по 0:0 ремито …

Фудбалски сон на Комори – обезбедија пласман на Африканскиот куп на нации! Прочитај повеќе

АФЦОН: Марез со голчиште во 95. минута донесе финале за Алжир! (видео)

Ѕвездата на Манчестер сити, Ријад Марез постигна фантастичен гол од слободен удар во 96. минута од полуфиналето на Африканскиот куп …

АФЦОН: Марез со голчиште во 95. минута донесе финале за Алжир! (видео) Прочитај повеќе

АФЦОН: Сенегал во финалето по драматичната победа над Тунис (видео)

Сенегал е првиот финалист на Африканскиот куп на нации, откако дури во продолжението успеа да го скрши отпорот на Тунис …

АФЦОН: Сенегал во финалето по драматичната победа над Тунис (видео) Прочитај повеќе

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар (видео)

Тунис е последниот полуфиналист на Африканскиот куп на нации, откако со 3:0 го победи Мадагаскар, најпријатното изненадување на континенталниот шампионат …

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар (видео) Прочитај повеќе

АФЦОН: Алжир на пенали подобар од БСК, ќе игра за финале против Нигерија (видео)

Алжир се пласираше во полуфиналето на Африканскиот куп на нации по победата на пенали над репрезентацијата на Брегот на Слоновата …

АФЦОН: Алжир на пенали подобар од БСК, ќе игра за финале против Нигерија (видео) Прочитај повеќе

Scroll to Top